Pierwszy dostępny szablon dla WordPress-a

Kilka dni temu Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni udostępniło na swojej stronie szablon dla systemu WordPress. Jest on przystosowany do wymagań WCAG 2.0. Postanowiłem go przetestować i wystawić go na wiele prób.

Demo tego szablonu możemy zobaczyć pod adresem www.szablony.fdc.org.pl/wordpress/demo/. Dodatkowo dla osób, które nie znają systemu WordPress, FDC udostępniło dokumentację dla tego szablonu.

Szablon

Na pierwszy rzut oka szablon jest bardzo minimalistyczny, jednak tylko wizualnie. Po zainstalowaniu szablonu w oknie personalizacji ukaże nam się trochę opcji, które pozwolą nam przystosować ten szablon do naszych wymagań. Możemy zmienić kolory, tło jak i logo. Oczywiście można się pokusić o dorzucenie jeszcze kilku elementów, jednak jak na wersję 1.3 nie jest tak źle.

Ciekawe rozwiązanie jakie wprowadzono do tego szablonu to możliwość analizy treści pod względem WCAG. Jeżeli nasze obrazki nie posiadają tekstu alternatywnego lub tworzymy za długie akapity to dowiemy się o tym z przeprowadzonej analizy, która umiejscowiona jest pod edytorem treści.

Jeżeli wydaje wam się, że dostępny szablon to taki, który zawiera ikonki do powiększania tekstu lub zmiany kontrastu to się mylicie. Nie jest to żadne wymaganie standardu WCAG a raczej dobra praktyka, gdy nasza strona kontrastowo jest niedostępna. W tym szablonie nie znajdziemy takich opcji i dobrze, ponieważ spotkałem się z pytaniem czy te trzy literki (AAA) to jest spełnienie dostępności poziomu trzeciego specyfikacji WCAG.

Niezrozumiałe dla mnie jest stworzenie typu wpisu dla Biuletynu Informacji Publicznej. Wystarczyło dla wpisów, które są informacją publiczną dodać własne pola (data utworzenia, opublikowania, autor, osoba wprowadzająca itd.). Mam nadzieję, że autorzy o tym pomyślą.

Dobrym rozwiązaniem byłoby wrzucenie tego szablonu do repozytorium WordPress-a, ponieważ mógłby być aktualizowany z poziomu samego systemu. To również możliwość ulepszania tego szablonu przez samych autorów. Nikt lepiej nie przetestuje go jak użytkownicy.

Podsumowanie

Zalety:

 1. Przystosowany do standardu WCAG
 2. Mechanizm analizy treści pod względem WCAG
 3. Personalizacja
 4. Responsywność

Wady:

 1. Graficznie brzydki
 2. Brak zagłębień dla głównej nawigacji
 3. Błędy składni
 4. Biuletyn Informacji Publicznej źle zaprojektowany
 5. Błędny mechanizm okruszków
 6. Brak tłumaczeń
 7. Brak szablonu w repozytorium

I na koniec chyba największy błąd. WordPress nie jest na licencji MIT, tak jak to jest napisane w pliku style.css.

You may also like...

 • Pobieram i spróbuję. Dla mnie to coś nowe, nigdy czegoś takiego nie wdziałem 😉