Ile punktów karnych za 30 zł?

Na moim blogu poruszam czasami tematy bezpieczeństwa. Wpis powstał po tym, jak mój znajomy wstawił link do strony, która oszukuje ludzi poprzez możliwość sprawdzenia punktów karnych.

Oczywiście ten temat jak i sama strona żyje od dawna w sieci. Bodajże od 2013 roku. Nie mniej jednak charakter tej strony przypomina wszystkie inne, które wyłudzają pieniądze od ludzi. Schemat jest ten sam, czyli dowiesz się jak wyślesz SMS-a.

Jeżeli użytkownik nie przeczyta informacji o tym, że strona ma charakter rozrywkowo-informacyjny to zapłaci za kota w worku. Obawy użytkowników mogą pojawić się wtedy, gdy będziemy musieli podać nr PESEL. W regulaminie napisane jest, że nie jest nigdzie zapisywany. Tego zweryfikować nie możemy, dlatego to oszustwo może pociągnąć jeszcze większe skutki finansowe.

Przypominam o tym, ponieważ takich stron w sieci jest mnóstwo. Serwery w Rosji, firma zarejestrowana na Cyprze. Dochodzenie roszczeń wręcz nie możliwe.

Strony te dodatkowo wykorzystują metodę, które powoduje automatyczne opublikowanie wpisu na waszym profilu facebook-a poprzez np. zamknięcie okna o wykorzystywaniu plików cookie.

To tyle. Kiedyś ktoś chciał, żeby powstał rejestr stron zakazanych. Takie strony to dobry zalążek do stworzenia takiego rejestru i ich blokowania.

You may also like...