Lepszy WordPress

W dzisiejszych czasach WordPressa można porównać do największych marek. Może nie jest równoznaczne ze słowem Apple czy Microsoft, ale sam fakt, że kilkanaście procent stron internetowych zbudowanych jest na tej platformie daje mi takie odczucie. W czasach kiedy internet jeszcze raczkował, wiele stron internetowych było zbudowanych na przeróżnych systemach.

Nie będę wymieniał ich nazw, ale większość z nich zamarła lub upadła, jednak nie WordPress. Platforma, która od ponad 10 lat jest rozwijana a sukces mierzony jest liczbą stron opartych o ten system, sprawia, że możemy być dumni (Proudly powered by WordPress).

Można stwierdzić, iż jest to już ogromny sukces, bo każdy produkt ma jakąś żywotność. Nie jestem w stanie określić do kiedy WordPress będzie istniał. Możliwe, że do końca świata. Jednak, żeby tak się stało, nie można zapomnieć o dwóch aspektach, które obecnie towarzyszą temu produktowi – rozwój i open source.

Cykl wydawniczy WP zazwyczaj nie wprowadza drastycznych zmian do systemu. Może to i dobrze, bo po co mamy uczyć się na nowo tego systemu. Logika działania jest niezmienna od wielu lat więc wiele tutoriali istniejących w sieci szybko się nie zdezaktualizuje.

Jak każdy programista mam jednak kilka uwag do samego działania tego systemu. Oczywiście, mógłbym moje uwagi zgłosić na WordPress Ideas, jednak nie wiem czy mój pomysł trafiłby do szerokiego jak i zróżnicowanego grona wordpresowiczów.

Przez ostatnich kilka lat pracowałem na różnych platformach. Dzięki temu, mogę wyciągnąć z każdej platformy to co najlepsze, nawet z Joomli :). Często porównuje różne systemy do siebie, dlatego od jakiegoś czasu przymierzałem się do napisania tego artykułu.

Lepszy WordPress?

Pierwszą wadą, którą bym poprawił w tym systemie to mechanizm buforowania (cache). Mamy wiele wtyczek do tego, jednak tylko jedną z nich można uznać za najlepszą. Skoro mamy taką wtyczkę, to po co nam to w standardzie? Ogólnie każdy system bez wdrożonego domyślnego buforowania działa gorzej. Wtyczka, która umożliwia buforowanie danych w WordPressie, robi to za pomocą wielu funkcji wywołanych z opóźnieniem. Nie robi tego Joomla :).

Joomla niestety nie ma tego co WordPress, porządnej biblioteki mediów. Wstawienie obrazka/filmu lub utworzenie galerii to bułka z masłem. Jednak wstawianie obrazów to nie wszystko. W WordPressie brakuje porządnego zarządzania plikami wysyłanymi na serwer. Obecnie wysyłane pliki trafiają do jednego „wora” lub są kategoryzowane wg rok/miesiąc. Wyszukanie plików, zajmuje mi więcej czasu, niż wtedy kiedy pracowałem na innym systemie. Jest to spowodowane tym, że nie zawsze plik jest dobrze opisany. Z drugiej strony lepiej wrzucać pliki do katalogów niż jest dawać do jednego miejsca. Zatem menedżer plików powinien wyglądać mniej więcej tak:

Jak powinien być zbudowany WordPress - zmiana wyglądu menedżera plików

Inna kwestia to nawigacja. Nie jest zła, ale też jest problem z logiką. Jest to spowodowane tym, że możemy tworzyć własne typy, taksonomie itp. Jednak nie jest to nam potrzebne, gdyż wystarczy, że kategoria wpisu będzie stroną serwisu (np adres: http://adres.pl/informacje), a do tej strony będziemy mogli przypisać wpis. Nie musimy mieć takiego typu jak strony (pages), bo wpis, który byłby przypisany do danej kategorii, można by wyświetlić w całości. Dla każdej kategorii należałoby definiować szablon, który w specyficzny sposób wyświetlałby wpisy. Również nawigacja nie byłaby nam potrzebna, gdyż wystarczyłoby pobrać listę kategorii i wyświetlić ją jako menu.

Wydaje mi się, że na tym etapie wdrożenie powyższych propozycji spowodowałoby wielki zamęt w świecie wordpressowców. W moim może też :). Jednak to nie wszystko co mi jeszcze w głowie świta.

Komentarze, pingbacki, trackbacki to opcje, które chciałbym wyłączyć jednym kliknięciem i nie martwić się czy jakiś wpis ma inaczej ustawione. Zapewne jest do tego wtyczka, ale wolałbym gdyby było to w standardzie.

Brak formularzy to nie problem, mamy Contact Form 7 i inne mniej znane, jednak dodanie takiego narzędzia do core’a byłoby miłym zaskoczeniem. Formularze są dość często wykorzystywane na platformie WordPress. Świadczy o tym fakt, że Contact Form 7 jest jedną z najpopularniejszych wtyczek.

Uprawnienia to może nie największa bolączka, bo jakoś można sobie poradzić z nimi, jednak domyślnie nie możemy użytkownikowi nadać uprawnień do edycji wpisów w danej kategorii. Mamy oczywiście do tego wtyczki, ale nadawanie uprawnień jest czymś, co w większości systemach jest standardem.

Widgety. Bez nich żadna strona nie byłaby ciekawa. Dzięki nim możemy dodawać różne fajne elementy do naszej strony takie jak: najnowsze wpisy, komentarze, kalendarz czy też informacje z innych stron. Główny problemem widgetów, jest to, że nie możemy dodać ich tylko do konkretnej kategorii (działów). Oczywiście możemy tworzyć sidebary i ustawiać im widoczność, ale to nie miałoby sensu przy złożonej konfiguracji. Wydaje mi się, że taka poprawka mogłaby wyjść w najbliższym wydaniu WordPress-a.

Wielojęzyczność, to problem, który na forach jest częstym tematem. WordPress nie umożliwia budowania stron w wielu językach. Z pomocą przychodzą nam wtyczki, które jednak mogą powodować wysokie obciążenia. Nie jestem w stanie stwierdzić czy taka funkcjonalność jest bardzo potrzebna w standardzie, jednak na pewno wiele osób byłoby uradowanych.

Twórcy WordPress-a nie pomyśleli również o dacie wygaśnięcia wpisu. Jest do tego wtyczka, jednak nie chciałbym do tak małej rzeczy instalować kolejnej wtyczki.

Również sortowanie wpisów nie zostało uwzględnione. Możemy sortować wpisy po dacie, id, tytule ale nie tak jak chcemy. Do tego jest wtyczka m.in mojego autorstwa.

To tyle uwag co do funkcjonalności WordPress-a. Zapewne znalazłbym jeszcze kilka, jednak na tym zakończę. Mam nadzieję, że Wy mi pomożecie dopisać jeszcze coś, zamieszczając komentarze pod tym wpisem.

 

 

You may also like...