Migracja danych z Joomli do WordPress

Migracja danych to jeden z najgorszych etapów tworzenia stron. Nie dlatego, że nie można tego zautomatyzować, ale dlatego, że trzeba wykonać kilkanaście prób przed finalną migracją.

W przypadku serwisu opartego na Joomli nie musimy za bardzo się wysilać, ponieważ jest do tego wtyczka o nazwie FG Joomla to WordPress.

Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki musimy przejść do działu Import -> Joomla (FG). Wtyczka ma interfejs w języku polskim, dlatego nie będzie trudna w konfiguracji. Najważniejsze to podanie parametrów z Joomli. Czyli adres URL poprzedniej strony i dane do bazy danych.

Nie musimy się martwić, że wtyczka popsuje produkcję, bo nie wykonuje oprócz SELECT-a żadnych zapytań do Joomli. Jedynie co może popsuć to waszą produkcję WordPress-a, dlatego musicie pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Backup to podstawa! Przed importem, a po  zapisaniu ustawień dla wtyczki wykonajcie backup bazy.

W zależności od stosowanych mechanizmów w Joomli musicie sami zadecydować jakie wybrać opcje. Zwrócę jedynie uwagę, że po zaimportowaniu danych warto sprawdzić czy wszystko się przeniosło. Problem zazwyczaj jest z załącznikami ze względu na ich wielkość.

Oczywiście mamy możliwość ustawienia czasu importu dla załączników, jednak musicie być świadomi tego, że im większy czas to migracja będzie trwała dłużej.

Po kliknięciu magicznego przycisku „Importuj treści z Joomli do WordPress” musimy być cierpliwi i poczekać, aż wszystko zostanie zaimportowane. W jednym z moich projektów import trwał blisko 1 godzinę. Był wykonywany blisko 10 razy.

Na samym końcu każdego importu wtyczka wyświetla raport, dzięki któremu dowiemy się co nie zostało zaimportowane. Po sprawdzeniu poprawności danych możecie usunąć prefiksy dla kategorii oraz zmodyfikować linki wewnętrzne.

Na koniec wspomnę, że migracja nie zadziała na serwerach home.pl.

You may also like...