Rewizje wpisów i autozapis

Dla niektórych wspaniała opcja dla innych całkowicie niepotrzebna. Mowa oczywiście o rewizjach i auto zapisie naszych wpisów czy stron. WordPress bardzo dba o to, aby użytkownik podczas pracy nie stracił tego co przed chwilą napisał. Może się zdarzyć, że wyłączy nam się komputer, zalejemy go kawą lub co gorsza odłączą nam internet. Deweloperzy Wordpessa przewidzieli nawet takie scenariusze. Oczywiście w praktyce wychodzi inaczej, bo rzadko kiedy zdarza nam się taka sytuacja.

Rewizje wpisu to funkcja, która zapamiętuje wszystkie nasze poprzednie wersje wpisu. O ile zrozumiałe jest wykorzystywanie tej funkcji przy większej grupie użytkowników, to przy blogach takich jak ten niekoniecznie musimy to stosować.

Rewizje wpisów możemy całkowicie wyłączyć lub zdefiniować maksymalną ich liczbę. Warto zaznaczyć, że każdy wpis może wygenerować tyle rewizji, ile nastąpiło aktualizacji wpisu. W moim jednym wpisie naliczyłem aż 22 rewizje, co świadczy o tym, że bardzo staram się tworząc nowe porady lub poprostu strasznie się męczę. Nie mniej jednak przejdźmy do meritum naszego rozwiązania.

Jeżeli chcemy zdefiniować maksymalnie 3 rewizje dla wszystkich wpisów w wp-config należy ustawić stałą WP_POST_REVISIONS.

define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );

Oczywiście rewizje możemy całkowicie wyłączyć definiując wartość na 0 lub false. Warto zaznaczyć, że każda rewizja to też większa baza danych i gorsza wydajność bazy, dlatego warto się zastanowić czy taka funkcjonalność jest nam potrzebna.

Oprócz rewizji WordPress ma drugą niezmiernie przydatną funkcjonalność – czyli auto zapis. Za pomocą techniki AJAX WordPress co 60 sekund zapisuje naszą treść. Widzimy to dolnym pasku edytora WYSIWYG.

Tak jak wspominałem na początku auto zapis ma nas uchronić przed utratą tego co przed chwilą napisaliśmy. Bardzo przydatna funkcja, którą nie można wyłączyć, a jedynie zwiększyć dla niej czas pomiędzy zapisami. Domyślnie wartość jest ustawiona na 60 sekund. Jeżeli chcielibyśmy, żeby auto zapis działał co godzinę musielibyśmy zadeklarować stałą w pliku wp-config.php o nazwie AUTOSAVE_INTERVAL.

define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', 3600); // Sekundy

To wszystko w tym temacie. W sieci możemy znaleźć wtyczki do wykonania tych zmian, gdyby wklejenie dwóch linijek było dla was zbyt trudne. Ja jednak odradzam robienie tego za pomocą wtyczek.

You may also like...